- Grafisk stamtavla för Anders Svensson, född 1725, Brattås, Röra socken. (Pdf, förstora med ctrl + )
- Textbaserad stamtavla för Anders Svensson
- Fakta för bl a Brattåssläkten
Anders Svensson f1725 V Brattås d17780118 |
Abraham (Forshälla?) |
Abraham Andersson |
Abraham Andersson f18131026 Brattås Ö, Röra d18570412 Brattås V gm |
Abraham Andersson Ö Bratttås Röra |
Abraham Andreasson f18241017 Utgård, Röra drunknad d18650509 Utgård |
Abraham Andreasson f18241017 Utgård, Röra, drunknad d18650509 Utgård |
Abraham Samuelsson |
Abraham Samuelsson f18211023 Brattås Ö, Röra d18841212 Brattås Ö |
Abraham Samuelsson f1853, Bodde i Henån Röra |
Abraham Samuelsson Museröd GA gm AS |
Abraham Svensson Basteskår Röra |
Agnes Catharina f1892 |
Alfhild Karin Ingeborg Andersson f1920 Tavlebord, Tegneby gm |
Alice Lilly Kristina Olsson f1916 Tavlebord, Tegneby, d2003 Tveteberg.Tegneby gm |
Alma Bernhardina Oskarsdotter |
Alma Theodora f1909 |
Alrik Andreasson |
Amanda Olsson f1875 Tavlebord,Tegneby gm |
Amandus Andreasson f1837 d1861 |
Amandus Johansson f1875 d1953 |
Anders Abrahamsson f1833 gm Malena Olsdotter f1833 Hallern ? |
Anders Andersson |
Anders Andersson |
Anders Andersson |
Anders Andersson Alroth f17760927 Svineviken, Röra |
Anders Andersson Brattås |
Anders Andersson d y f1752 Brattås Röra d1800305 Brattås Röra gm |
Anders Andersson d ä f1752 Västra Brattås Röra d18120118 Östra Brattås |
Anders Andersson f1795c Brattås V, Röra,d1818 Brattås V |
Anders Andersson f18080610 Svineviken, Röra |
Anders Andersson f18121225 Kungsviken, Morlanda, d18890811 Flatön, Morlanda |
Anders Andersson f18321204 Brattås Ö, Röra d19120418 Brattås Ö |
Anders Andersson f18450316 Vrångevatten |
Anders Andersson i Skredseröd f1805 |
Anders Andersson, Storanders f17821115 Brattås Ö, Röra, d18571008 Brattås Öm |
Anders Andreasson f18220121 Utgård, Röra d18980320 Utgård |
Anders Andreasson f18220121 Utgård, Röra d18980320 Utgård |
Anders Andreasson f18320224 Fundeskärr |
Anders Andreasson f1844 |
Anders Arvidsson F17890609 i Brattås V, d18621221 Flatön, Morlanda gm |
Anders Jakobsson f1813 d1876 |
Anders Jakobsson Kärlingsund ? Dragsmark,GA gm AJ |
Anders Johan Samuelsson f1840 |
Anders Johansson |
Anders Johansson f18120417 Röd, Röra |
Anders Johansson f18120417 Röd, Röra |
Anders Jonsson f1800c Brattås V, Röra d1859 gm |
Anders Larsson f1859 d1927 Hogen Tegneby; |
Anders Leopold Olsson f1885 Tavlebord, Tegneby d1963 gm |
Anders Mathiasson f18130421 Berg, Röra d18990709 Svineviken |
Anders Niklasson f1860, bodde i Svineviken Röra |
Anders Olofsson f18110203 Brattås V |
Anders Olsson f 1898 |
Anders Olsson f17970917 Vrångevatten, Morlanda, d18551013 gm |
Anders Olsson Fläskum f2828 d1902 |
Anders Olssson f1811, bodde i Kungsviken Morlanda |
Anders Svensson Kungsviken Morlanda |
Andreas Andersson f18101130 i Svineviken, Röra d 18730306 i Svineviken gm |
Andreas Arvidsson f17930625 Brattås V. d18760809 Utgård, Röra |
Andreas Arvidsson f17930625i Brattås V, Röra gm |
Andreas Olsson f17950421 Fundeskärr, Röra |
Ann Elisabet Samuelsdotter f1847 Utgård Röra |
Ann Katarina Andersdotter f1852 |
Anna Abrahamsdotter, JM 1 gm AA |
Anna Andersdotter |
Anna Andersdotter f1761c Brattås V, Röra d före 17900117 Munkeby, Dragsmark gm |
Anna Andersdotter f1780 Brattås Ö, Röra d18231224 Svineviken, Röra |
Anna Andersdotter f1788 Brattås V, Röra . d1840 Röd, Röra gm |
Anna Arvidsdotter f1798 Brattås |
Anna Arvidsdotter f17981126i Brattås V, Röra d18500701 Röd, Röra g1834m |
Anna Brita Olausdotter f18320324 Skredseröd |
Anna Carolina Andersdotter f18560228 Vrångevatten |
Anna Charlotta Johansdotter f18540401 Brattås V |
Anna Christina Larsdotter f1852 Kungsviken, Morlanda Tavlebord-Tegneby |
Anna Christina Olofsdotter f18110218 Skredseröd |
Anna Elisabeth Samuelsdotter f1847 gm |
Anna Esbjörnsdotter f17860320 Munkeby, Dragsmark |
Anna Gullbrandsdotter f Dalby Röra d1748c V Brattås Rör. AS 1 gm AG |
Anna Gustava Johansson f1873 |
Anna Helena Andersdotter f18181110 i Svineviken gm |
Anna Helena Larsdotter f18230210 Brattås V, d19060427 Smedby, Tegneby gm |
Anna Helena Larsdotter f18230210 Brattås V, d19060427 Smedby, |
Anna Jonsdotter 1782 d1859 gm Olof Krisensson, Brattås Röra f1781 d1858 |
Anna Jonsdotter f17821218 Brattås V, Röd d18561123 Brattås V, Röra gm |
Anna Jönsdotter f18080116 Kolbuxeröd, Röra d18701209 Skredseröd, Röra |
Anna Katrina Andersdotter f18210715 Brattås Ö, Röra d18980311 Brattås V gm |
Anna Katrina Jonsdotter f18370502 Brattås V |
Anna Katrina Mathiasdotterf18170928 Svineviken, d18880319 Skredseröd, Röra |
Anna Kristina Samuelsdotter f18250110 Brattås Ö, Röra d18630908 Skantorp, Tegneby, gm |
Anna Matillda Andersdotter f18480811 Vrångevatten |
Anna Nilsdotter |
Anna Olofsdotter f1804c Skredseröd, Röra |
Anna Olsdotter f18000620 Vrångevatten, Morlanda |
Anna Olsdotter f1818 Röd Röra SM 2 gm AO |
Anna Olsdotter SM 2 gm AO |
Anna Samuelsdotter f1855 gm Anders Andersson Brattås |
Anna Samuelsdotter f1855 Mellby |
Anna Sofia Emanuelsdotter f Brattås |
Anneli Andersdotter |
Anneli Andersdotter |
Annika Arvidsdotter f Brattås V |
Annika Linnea f1913 |
Anton Andersson |
Anton Gunnar f1897 |
Anton Leonard Abrahamsson f1842 Basteskår Röra, bodde Dalby Röra |
Arrow Link |
Arvid Andersson |
Arvid Jonsson F1760 i Brattås d1809 Brattås V |
August Svensson, flyttade till Tegneby |
Augusta Kristina Andersdotter f1854 |
Augusta Kristina f1857 gm |
Axel Leander f1861 d1913 Kårtvet Tegneby; |
Berta Olivia Niklasdotter f1872 gm 1892 |
Berta Viola f1902 |
Britta Andersdotter f18080610 i Svineviken |
Britta Hansdotter f Hvena, Röra |
Britta Nilsdotter f17961118 Livetorp, Tegneby d18520417 Brattås Ö |
Bror Valter f1907 |
Carl Anton Johansson f18380315 Brattås V |
Carl Gustaf Antonsson bonde i Brattås |
Carolina Ottiliana Tengberg f18150417 Grönhult Stora, Morlanda |
Cecilia Olofsdotter f1789 d18210403Kungsviken, Morlanda |
Charlotta Johansdotte f1849 d1911 |
Christina Andersdotter f18051014 Svineviken, Röra |
Christina Arvidsdotter f1805 Brattås V, Röra . Liden Kungsviken gm |
Christina Johansdotter f18180927 Röra |
Christina Jonsdotter f18030521.d18550217 i Berg, Röra |
Christina Jonsdotter f18280413 Brattås V, d19080801 Fundeskärr, Röra |
Christina Larsdotter f18200917 Brattås V, d18980718 Fläskum, Tegneby |
Christina Larsdotter f18200917 Brattås V, d18980718 Fläskum, Tegneby gm |
Christina Maria Andersdotter f18390201 Röd, Röra |
Christina Mathiasdotter f18240714 Svineviken d18980702 Brattås Ö, Röra |
Christina Olofsdotter f Skredseröd |
Christina Olofsdotter f1804c Röra |
Christina Olofsdotter f18130411 Brattås V |
Christina Olsdotter f18051002 |
Daga Rut Ingegerd Olsson f1923 Tavlebord, Tegneby d2008 Kärra, Tegneby gm |
Dordi Persdotter f1729 Utgård Röra d1801, AS 2 gm DP |
Dorthea Olsdotter f18040506 Vrångevatten, Morlanda. d18220227 Vrångevatten |
Ella Maj-Britt Viola Olsson f1928 Tavlebird, Tegneby |
Elsa Johansson f1903 |
Elvira Gunbritt Klary Olsson f1931 Tavlebord, Tegneby |
Erik Askland |
Erik Hugo f1900 |
Erik Torger f1894 |
Esbjörn Johansson Lang f17560103 bodde Munkeby, Bokenäs |
Ester Andreasson Carlsson |
Frans Oskar f1907 |
Gerda Paulina Johansson f1892 |
gm Arne Johansson |
Gunhild f1900 |
Gunnar Johansson f1896 d1973 |
Gustaf Adolf Johansson f1884 d1940 |
Gustaf Andersson f18030525 Svineviken, Röra |
Gustaf Andreasson f1849 |
Gustav Andersson |
Gustav Waldenström i Häröd |
Gustava Andersdotter f1816 d1895 |
Göran ? Niklasson f1855. bodde i Ö Brattås Röra |
Hanna Larsson (Olfosdotter / Nilsdotter) f187113 Långeby Stala d19550324 Smedby |
Helena Abrahamsdotter SM 1 gm HA |
Helena Andersdotter |
Helena Andersdotter f18290530 Brattås |
Helena Andreasdotter f1839 Fundeskärr |
Helena Mathiasdotter f18260804 Svineviken, bodde Dalby och Äng Röra, d19020310 Gråberget Röra |
Helena Olofsdotter f1752 Nävrekärr Röra d1814 Östra. Brattås Röra |
Henrika Martinsdotter f1860 Svineviken Röra |
Henriksdotter f Henån Röra |
Hilding Kristensson |
Ida Johansson f1886 d1975 gm |
Ingeborg Andreasson f1902 d1989 gm |
Ingela Johansson Gunnarsson f1937 d2010 |
Inger Andersdotter |
Inger Andersdotter |
Inger Andersdotter f17961126 i Brattås Ö, d18261017 Brattås V |
Inger Andersdotter f17961126 Östra Brattås Röra d18251017 V Brattås gm |
Inger Helena Abrahamsdotter f1845 |
Inger Johanna Mathiasdotter f18290415 Svineviken, d19090323 Brattås V |
Inger Jonsdotter Brattås V, Röra |
Inger Katarina Andersdotter f1829 |
Inger Sofia Samuelsdotter |
Inger Svensdotter f Kungsviken Morlanda JO 1 gm IS |
Ingrid Maja Andreasson f18341017 Fundeskärr |
Jakob Johansson |
Jakob Johansson f1854 |
Jakob Johansson f1884 |
Jakob Larsson f Fläskum tegneby d Sörbo Morlanda |
Janne Oskar Johansson i Bön f1859 |
Jenny Johansdotter f1890 d1963 |
Joakim f1852 gm |
Johan Alfred Johansson f18470405 Brattås V |
Johan Andersson |
Johan Andersson f18360311 Röd, Röra |
Johan Andersson f18420429 Vrångevatten |
Johan Andreasson f18320927 Utgård, Röra d19001112 Utgård |
Johan Andreasson f18320927 Utgård, Röra, d19001112 Utgård |
Johan Andreasson f1847 d1936 gm Sofia Mattsdotter f1851 |
Johan August Andressson f185 |
Johan Jakobsson f1823 Sörbo d1879 |
Johan Johansson f18340328 Röra |
Johan Jonsson f18340126 Brattås V, bodde Fundeskärr, Röra |
Johan Julius f1851 d1852 |
Johan Olsson |
Johan Petter Johansson f1822c Röd, Röra |
Johan Reinhold f1868, bonde båtbyggare. Bodde i Ö Brattås Röra.1896 gm |
Johan Relfsson |
Johan Rutger Andersson f18180610 Brattås Ö, Röra d18960426 Brattås Ö. Bodde i Kungsviken. gm |
Johan Svensson Vrångevatten |
Johanna Anderdotter |
Johanna Andersdotter |
Johanna Andersdotter |
Johanna Andersdotter f17920215 Brattås Ö, d18680628 Svineviken, Röra gm |
Johanna Andersdotter f1814 |
Johanna Arvidsdotter fBrattås V, Röra |
Johanna Christina Andreasson f18281011 Röra |
Johanna Gustava Andersdotter f1815040 Brattås Ö, Röra. d1895 Bodde Bassholmen och Museröd |
Johanna Johannesdotter |
Johanna Johansdotter f18100128 Röd, Röra |
Johanna Josefina Samuelsdotter f1850 ogift |
Johanna Kristina |
Johanna Kristina Andersdotter f1853 |
Johanna Kristina Andersdotter f1853 |
Johanna Kristina Andersdotter Henån Röra |
Johanna Maria Andersdotter f1849 |
Johanna Matilda Samuelsdotter f1843 |
Johanna Olofsdotter f1807 Skredseröd, Röra |
Johanna Olsdotter f18110531 Vrångevatten |
Johannes |
Johannes Andersson f1827 gm Inger Johanna Mattiasdotter f Svineviken Röra |
Johannes Esbjörnsson f17831107 Munkeby, Dragsmark |
Johannes Jakobsson f1808 d1863 gm Ingrid Torbentsdotter f Ängö Mörlanda. Bodde på Mossen |
Johannes Jonsson f18021218 d18560416 Strandbacken, Brattås g18360318m |
Johannes Larsson f1815, bodde v Brattås Röra, Gm Katarina Andersdotter f Ö Brattås |
Johannes Mathiasson f18201105 Svineviken, bodde Henån, Röra, d18880227 Henån, Röra |
Johannes Olausson f18350417 Skredseröd |
Johannes Olofsson f18150823 Brattås V, Röra d18740105 Brattås V |
Johannes Olofsson V Brattås Röra |
Johannes Olsson f17940420 d18640107 Museröd, Röra gm |
Johannes Persson f1786c Röd, Röra |
John Andersson f1888 Svineviken |
John Johansson |
Jon Andersson f17561219 Brattås V, d18350126 Brattås Östergård g17811021m |
Jon Arvidsson f17871112 Brattås V,d18530322 Brattås V gm |
Jonas Andersson f1894 Svineviken Röra |
Josefina Johannesdotter gm |
Josefina Johansdotter f1861 d1962 |
Josefina Johansdotter gm Anders Svensson Kungsviken Morlanda |
Julia Andersdotter |
Julia Christina Johansdotter f18501006 Brattås V |
Juliana |
Juliana Matilda Abrahamsdotter f1847 |
Julius Johansson f1855 d1857 |
Julius Svensson |
Justina Johansdotter f1858 |
Justinus Andreasson f1857 |
Justinus Larsson f18690105 Smedby d19591101 Smedby Tegneby gm |
Kajsa f1858 gm |
Karin Cecilia Andersdotter f1894 Svineviken |
Karin Svensson f Yttre Bräcke, Tegneby dOtterslätt, Tegneby gm |
Karl Auigust f1859 gm |
Karl Evert f1906 |
Karl Johan (Janne) Larsson f1854 d1933 Gilleby Tegneby |
Karl Mentor Andersson f1887 Svineviken Röra |
Katarina |
Katarina |
Katarina Andersdotter Ahlrot f Svineviken, Röra JA 2 gm JAA |
Katarina Andersdotter f17990528 Brattås Ö, d18821201 Utgård, Röra gm |
Katarina Andersdotter f17990528 Brattås Ö, d18821201 Utgård, Röra |
Katrina Henriksdotter d18880227 Henån. JM 2 gm KT |
Kerstin Olofsson f1945 |
Kjerstin Andersdotter f1755 i Brattås V, d18230612 Brattås |
Klara Olofsson |
Knut Nikander f1898 |
Knut Olsson f1918 Tavlebord, Tegneby dTavlebord, Tegneby |
Kristina Eriksdotter f Prästebacka |
Kristina Johansdotter f1879 d1955 gm |
Kristina Jonsdotter f1783 gm |
Kristina Olsdotter f1813 |
Kristina Waldenström |
Kristina Waldenström f17880610 Haröd Övra, Röra d 18720207 Brattås |
Lars Andersson |
Lars Andersson |
Lars Andersson Brattås (LA 2 gifte) |
Lars Andersson f17990302 Brattås V Röra d1845 Brattås V |
Lars Andersson f17990302 Brattås V, d1845 Brattås gm |
Lars Olsson f Kungsviken Morlanda, d Smedby Tegneby |
Lars Olsson Smedby |
Laurentina Andersdotter |
Lotta Johansdotter |
Lovisa Johansdotter f Härbjörneröd |
Lovisa Johansdotter f1856 Hjälmvik Stala d1934 |
Maja Stina Andersdotter f1857 |
Maja Stina Olofsdotter 1819 d1893 |
Maja Stina Olsdotter |
Maja Stina Olsdotter f18200101 Röra d18930513 Brattås Ö |
Malena Andersdotter f17671004 Brattås V, Röra d 1841-49 Fundeskärr, Röra gm |
Malena Johansdotter f18310301 Röra |
Malena Larsdotter f17680602 Lunden (Gullixeröd?) Morlanda d18090304 Brattås Röra |
Malena Larsdotter f1818 |
Malena Larsdotter f18181211 Brattås V, d19000503 Brattås V gm |
Malena Larsdotter f18181211 Brattås V, d19000503 Brattås V gm |
Malena Olofsdotter f18000425 Skredseröd, Röra, bode Stora Röra |
Mallena Arvidsdotter f1796i Brattås V, Röra. Kungsviken. |
Margaretha Olofsson f949 |
Maria Olsdotter f180407 d1839 |
Marit Andersdotter f17701116 Brattås V, Röra d18320611 Vrångevatten, Morlanda gm |
Martin Andersson |
Martin Andreasson f18370331 Fundeskärr |
Martin Andreasson f1852 |
Martin August Andersson f1807 |
Martin f1849 d1853 |
Martin Hilmer Andersson f1853, bodde i Kolbuxeröd |
Martin Hilmer Andersson f1853, bodde i Kolbuxeröd |
Martin Mathiasson f18310820 Svineviken, d18880427 Svineviken, Röra |
Mathias Samuelsson f17880422 Svineviken, Röra brukade 1/2 mtl. Svineviken |
Matilda Johansdotter f Kollungeröd |
Matilda Niklasdotter f1864. Bodde i V Brattås Röra |
Nicklas Samuelsson f1826 d1843 |
Niklas Andersson f18260924 Brattås Ö, Röra d19090319 Brattås Ö gm |
Olaus Olsson f18030204 Skredseröd, d18810620 Skredseröd Röra gm |
Olena Larsdotter f Hvena Röra |
Olivia Matilda Larsdotter (Tilda) f1846 d1932 Kila Flatön |
Olle Andersson |
Olle Andersson |
Olle Andersson f18390603 Vrångevatten, Morlanda |
Olle Jakobsson f1810 |
Olle Johan Johansson f18360401 Brattås Ö |
Olle Jonsson f1809 Brattås V, Röra |
Olle Jonsson f18300914 Brattås V, Röra |
Olle Olausson f18290801 Skredseröd |
Olle Olofsson f18240309 Brattås V |
Olle Olsson f18160817 Vrångevatten, Morlanda . d18200730 Vrångevatten |
Olle Samuel Andreasson f18260825 Röra |
Olle Simon Andersson f1844 |
Olle Simon Samuelsson f1855 |
Olof |
Olof Anders Lennart Olsson f1925 |
Olof Andersson f17690423.387 d18361117 Vrångevatten |
Olof Andersson f1778 Utgård Röra gm |
Olof Anton Larsson f1864 d1950 Kila (bodde i Härbjörneröd |
Olof Christensson f17810320 d18580625 Brattås V, Röra |
Olof Mattiasson f1762 Fundeskärr, d Skrederöd Röra Röra |
Olof Olsson f1824 d1859, ogift |
Oscar Ludvig Maximilian Larsson f1850 d1934 Kungsviken; |
Oskar Julius Abrahamsson f1844 |
Pia Josefsson Askland Tavlebord Tegneby |
Rut Anna Sylvia Olsson f1934 Tavlebord, Tegneby |
Samuel Andersson f17871109 Brattås Ö, Röra, d18420415 Brattås Ö, gm d |
Samuel Jakobsson f1808 d1863 gm Maria Hansdotter f1836 |
Samuel Mathiasson f18151004 Svineviken, Röra d18570805 Utgård, Röra |
Samuel Samuelsson |
Samuel Samuelsson f1858 |
Samuel Torberntsson Mellby f1817 d1869 |
Sara Gunhild Bernhardina f1904 |
Selma Josefina Johansson f1877 d1945 gm |
Selma Konstantia Oskarsdotter |
Sigfrid Olofsson och Johan Ivar Olsson |
Sigri Jonsdotter f1830 d1860 gm |
Sigrid Ragnhild f1896 |
Simon Abrahamsson |
Simon Andersson |
Simon Andersson |
Simon Mathiasson f18360505 Svineviken, d19030325 Skeppstala, Tegneby |
Simon Olausson f18381231 Skredseröd |
Sofia f1827 gm Martin Johansson Hästelälla Morlanda f1831 |
Sofia Samuelsdotter f1861 gm Anders Andersson Rossön Stala |
Stig Ragnar Harry f1913 |
Sture Johansson f1931 d2007 gm |
Sven Abrahamsson f1830 d1860 |
Sven Jonsson f1804. Ägde gård i Vrångevatten, sedan i Budalen gm |
Tea Kristina f1910 |
Teodor f1858 sjöman |
Thyra Sylvia f1902 |
Valfrid Andersson f1890 Svineviken |
Valfrid Johansson f1888 d1974 |